3D Tasarım

3D Tasarım

3D tasarım; son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesine bağlı olarak kullanımı her geçen gün sürekli olarak yaygınlaşmaya başlayan bir modelleme yöntemidir. 3D Tasarım kısaca herhangi bir nesnenin istenen bir yüzeyine özel yazılım aracılığı ile 3D şeklinde yani üç boyutlu olarak matematiksel suret oluşturulması sürecine verilen isimdir. Tüm bu aşamalar sonucunda ortaya çıkan ürüne 3D tasarım modeli denmektedir. Ayrıca 3D tasarım modellemesi yapan ve tasarlayan kişilere de üç boyutlu tasarım sanatçısı ismi verilmektedir.

3D Tasarım Ne İşe Yarar

Bir cismin 3D halinin modellenmesi bilgisayar grafikleri başta olmak üzere birbirinden farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Canlı, cansız, gerçek ya da hayal ürünü olması fark etmeksizin herhangi bir cismin 3D tasarımını çıkarmak için bilgisayar programlarından yardım alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen tasarıları; 3D yazıcılar aracılığı ile baskıya gönderilir ve bu adım sonrasında cisimler isteğe bağlı olarak fiziksel forma dönüştürülme imkânına sahip olmaktadır. 3D tasarım ile hayal edilen ya da var olan bir varlığın üç boyutlu hali oluşturulmaktadır. Örneğin, bizler mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda bilgisayar aracılığı ile birçok üç boyutlu tasarım oluşturmaktayız. İsteğe bağlı olarak 3D yazıcılar sayesinde çıktı alınarak fiziksel formalara dönüştürülmektedir.

3D Tasarımının Önemi

3D tasarım genel olarak düşünmenin ve hayal gücünün ağır bastığı özel bir yetenek olarak bilinmektedir. 3D tasarım insanlara hayal kurma ve düşünme becerisi kazandırması açısından son derece büyük bir öneme sahiptir. 3D tasarım hazırlamak ayrıca matematik ve geometri gibi alanlarda başarılı olmaya katkı sağlar. 3D tasarım bütün bunlara ek olarak insanlara planlama yeteneği, hayal gücü artışı, analitik düşünme yeteneği, tasarım oluşturma becerisi ve problem çözme becerisi katmaktadır. 3D tasarımı hayal edilen ya da zaten var olan cisimlerin dijital ortam aracılığı ile tasarım şekline getirilmesini ve buna ek olarak isteğe bağlı olarak fiziksel forma dönüşmesini sağlar. Bu nedenle, mimarlık alanından mühendisliğe, reklamcılık alanından grafik tasarımına ve daha birçok farklı alanda son derece rahat bir şekilde kullanılıp hayatın kolaylaşmasına ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

3D Tasarım Örnekleri

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

0

Tamamlanan proje

0

Mutlu Müşteri

0

Kullanıcı seçimi

Sorularınız mı var?

Bize Sor.