akse-folyo-baski

FOLYO BASKI

Folyo baskı endüstriyel sanayide en çok kullanılan ve birçok noktada karşılaşılabilecek dijital baskı grubunda yer alan yaygın bir işlem olarak bilinmektedir. Folyo baskıda genel olarak materyalin bir yüzeyi yapışkan madde ile kaplanmıştır. Malzemenin polimer içerik barındıran yapışkan yüzeyi sayesinde binalara uygulanan cephe giydirmelerinde, izolasyon çalışmalarında, araç ve telefon gibi teknolojik ekipmanların kaplanmasında, cam, ahşap, vitrin ve duvar reklamlarında, iç mekan ve topluma açık ortak noktaların dekorasyonlarında, hem tasarım hem de yapısal olarak aktif şekilde kullanılan bir malzeme/işlem türü olarak görülmektedir.

FOLYO BASKI NEREDE KULLANILIR?

Folyo baskı, arkasında yağlı koruma kağıdı barındıran yapışkan içerikli bir baskı çeşididir. En önemli ve kullanışlı dijital baskı ürünleri arasında yer almaktadır. Özellikle reklam ürünleri için çok fazla tercih edilmektedir. Tercihinize bağlı olarak üstüne istediğiniz bir dijital baskı modelini uygulayabilir ya da boş  şekilde kullanabilirsiniz.

Kalite açısından en önemli faktör, uygulamayı yapacağınız alanın temiz ve pürüzsüz olmasıdır. Folyo malzemelerinin mekanın türüne göre 2 farklı kullanım alanı vardır.

KULLANIM ALANLARI

İç Mekan : İsminden de anlayabileceğiniz şekilde bu baskı çeşidi iç mekanlarda tercih edilmektedir. Su bazlı boyalar ile bası yapıldığı için kesinlikle sağlığınıza zarar verecek bir yönü yoktur.

Dış Mekan : Ürünün bu çeşidi ise kötü hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Folyo’nun üzerine gerçekleştirilecek olan baskıda solvent içerikli boyalar tercih edilmektedir. Bu da kullanılan boyanın dayanıklık gücünü ciddi oranda arttırmaktadır. Dış mekanlarda kullanılan bu baskı türü maliyetinin az olması sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir.

FOLYO BASKI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Matbaa ve sanayi içerisinde geliştirilen birçok farklı baskı çeşitleri ve prosedürleri bulunmaktadır. Genel olarak kullanım açısından uzun ömürlü ve kaliteli sonuçlar veren bu işlemlerdeki temel nokta, dış etkenlere dayanıklı olmasıdır. Dekorasyon, orta seviye ya da reklam pano , yüksek seviye ve son olarak cast folyo baskı bahsi geçen çeşitler arasında en çok kullanılan tiplerdir. Özellikle cast folyolar ve yüksek seviye folyolar ısıya ve dış deformasyonlara karşı maksimum seviyede koruma sağlamaktadır.

Paylaş :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn